• Záložka do knihy spája slovenské školy

Každoročne sa zapájame do projektu Záložka do knihy spája slovenské školy. Inak tomu nebolo ani tentokrát. Študenti prvých ročníkov vytvorili záložky na tému Najlepší fantasy príbeh podľa mňa vyzerá takto...

Vytvorené záložky sme si vymenili so Strednou zdravotníckou školou v Prievidzi, našou partnerskou školou.

Vyučujúce SJL

• Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku

• Dňa 10. 11. 2022 sa uskutočnilo školské kolo OAJ v kategórii 2D, do ktorého sa prihlásilo 13 žiakov a zúčastnilo sa ho 11 žiakov.

V prvom kole si žiaci zmerali sily v oblasti jazykových kompetencií – čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením a praktické ovládanie jazyka, prostredníctvom testu, ktorý bol pre mnohých skutočne náročný.

V druhom kole – ústnej časti – predviedli svoje schopnosti v komunikatívnych zručnostiach. V ústnej časti absolvovali dve disciplíny – tvorenie príbehu na základe vizuálneho podnetu a situačný dialóg.

Obe kolá sa konali prezenčne.

Na úspešné absolvovanie ŠK OAJ bolo potrebné získať minimálne 42 bodov (minimálne 60%) a to sa podarilo siedmim žiakom. Poradie najlepších z nich je nasledujúce:

1. miesto                       Tamara Mráziková I. PSA
            2. miesto                        Katarína Pichnarčíková, II. ZuA
            3. miesto                       Šimon Hadač, II. PSA

Víťazke i umiestneným v ŠK OAJ srdečne blahoželáme a všetkým účastníkom želáme veľa radosti z objavovania krás anglického jazyka.  Oceňujeme, že sa súťaže zúčastnili hlavne žiaci nižších ročníkov, a tak mohli nadobudnúť nové skúsenosti a zážitky. Víťazka postupuje do Okresného kola OAJ, ktoré sa uskutoční v januári 2023. Držíme jej palce. Tešíme sa na ďalší ročník OAJ.

Ceny do súťaže venovala MEGABOOKS, spoločnosť s r. o., za čo im ďakujeme.

PaedDr. Anna Dzúrová

• Prednáška: Liekové formy a liekové technológie

Každý z nás prichádza počas svojho života do styku s liekmi. Niekomu lieky pomáhajú proti bolesti, inému zmierňujú prejavy dlhotrvajúcich chronických ochorení a ďalším zase zachraňujú život. Aby liek mohol prísť k nám, musí prejsť dlhú cestu...

A práve o tejto ceste liečiv nám 9. 11. 2022 prišla porozprávať mjr. Mgr. Zuzana Kubániová, MPH – farmaceut ozbrojených síl SR.

Vedomosti o liečivých látkach išli vždy ruka v ruke s rozvojom vedy, s rozvojom medicíny.

My sme sa v zaujímavej a pútavej prednáške dozvedeli novinky z farmakológie, ktoré naši žiaci využijú v praxi. Dozvedeli sme sa o nových  možnostiach aplikácie liečiv o nových, nie celkom bežných  formách liečiv, očkovacích vakcínach a krátko sme nazreli aj do farma firiem.

Prednáška bola sprevádzaná živou diskusiou s praktickými radami.

• Bedminton dievčat

• 8.11.2022 sa na Hotelovej akadémii uskutočnilo okresné kolo dievčat v bedmintone. Našu školu reprezentovali žiačky z II.M triedy: Barbora Citriaková a z III.M  Karin Celengová a Simona Kordošová.. Dievčatá súťažili so skúsenými protihráčkami z iných stredných škôl. Bolo to náročné, hrali niekoľko zápasov - dvojhry aj štvorhry. Napriek veľkej snahe nezískali umiestnenie na stupni víťazov. Dievčatám ďakujeme za fair hru a neustály úsmev na tvári, ktorý nestratili ani pri rýchlych úderoch.

• Zdravie nás baví

• Dňa 10. 11. 2022  nás privítali na Základnej škole v Ľubeli.

Adrián Kolos spolu s Nikou Kúkolovou si zobrali pod palec prezentovanie poskytovania prvej pomoci. Samuel Krajči a Ján Kollár zase trošku „ponaprávali“ deviatakom chrbtice. Všetko prebehlo v príjemnej atmosfére. Po vysvetlení a ukážkach, nasledoval tréning.

Ďakujem všetkým zainteresovaným.

• Zdravie nás baví

• Tešíme sa, že po dvoch komplikovaných pandemických rokoch sme opäť mohli naplno rozbehnúť náš úspešný vzdelávací projekt „Zdravie nás baví“, ktorý je určený pre žiakov deviateho ročníka základných škôl.

Naši študenti z odboru praktická sestra (Adrián Kolos, Nika Kúkolová) naučili žiakov ZŠ  poskytovať prvú pomoc pri dusení a z odboru masér (Sabína Hlasicová, Simon Ferko) ukázali  preventívne postupy proti deformitám chrbtice.

Žiaci zo Základnej školy M. R. Martákovej sa aktívne zapojili do praktických ukážok a nezaháľali ani ich učitelia.

• Turnaj v bedmintone - chlapci

• Dňa 9.11.2022 sa na Hotelovej akadémii uskutočnilo okresné kolo chlapcov v bedmintone. Našu školu reprezentovali žiaci z 3.M triedy:  Ján Kolár a Adam Glončák. Napriek peknej hre nezískali umiestnenie na stupni víťazov. Chlapcom patrí naše uznanie za snahu, chuť športovať  a súťažiť.

Mgr. Oľga Rossová

• Preventívny program Zdravé zuby - MŠ Žirafka

• My žiaci III. ZuA sme začali realizovať preventívny program Zdravé zuby v materskej škôlke Žirafka. Edukovali sme deti v predškolskom veku v troch triedach. Išlo o prvé stretnutie z troch, ktoré bolo zamerané na hygienu a anatómiu zubov.

Deťom sme vysvetlili ako vyzerá a z akých častí sa skladá zub. Taktiež sme ich naučili z ktorých častí sa skladá zubná kefka, ako vyzerá správna a nesprávna zubná kefka. Súčasťou stretnutia bol aj nácvik správnej techniky čistenia zubov. Na záver sme si s deťmi zopakovali, čo si zo stretnutia zapamätali a rozlúčili sme sa spoločným pokrikom – Zdravé zuby. Deti boli šťastné a tešili sa na naše budúce stretnutie.

Žiaci III. ZuA