Dňa 15. marca 2021 sme sa zúčastnili jednej online diskusie. Bola veľmi zaujímavá, tak sme sa rozhodli, že Vám o nej napíšeme.
Nie vždy sú informácie, ktoré čítame na internete pravdivé. V dnešnej dobe je ich také množstvo, že je ťažké rozoznať pravdu od fake news. Ako príklad môžeme uviesť aj súčasný Covid-19. Po internete sa šíri mnoho dezinformácii a konšpiračných teórii, takže môžeme povedať, že pre človeka je v súčasnosti veľmi nebezpečné, ak verí dezinformáciám o koronavíruse. Ohrozuje tým nielen seba, ale aj svoje okolie. A to platí aj pre mnohé iné dezinformácie. Preto sa pozrime na pár dôležitých činností, ktoré treba vykonať, aby sme si overili pravdivosť príspevku. Najdôležitejšie je preverovanie autora príspevku, informácií alebo zdrojov, odkiaľ daný článok čerpal.
V diskusii sme sa dozvedeli aj o mnohých dezinformáciách, ktoré sa šíria v politike. Konkrétne išlo o príbeh političky Nicholsonovej, ktorá rozprávala, ako sa o nej šíria fake news o tom, že bola prostitútka. Potvrdilo sa, že to nie je pravda, ale mnohí ľudia tomu aj tak stále veria, lebo si nepreverili informácie. A to je len jeden prípad z mnohých. Keď sa šíria takéto fake news v politike a ľudia im veria bez toho, aby si všetky informácie preverili, môže to zapríčiniť napríklad aj to, že svoj hlas dajú niekomu inému, ako by chceli.
Na záver by sme chceli povedať, že preverovanie informácii je naozaj dôležité. Zaberie nám len pár minút, no ak si ich neoveríme, môže to mať pre nás veľké negatívne následky.
Natália Harakaľová, Paulína Bellová, II.PS