• Obchodovanie s ľuďmi - prednáška

• Dňa 27. mája 2021, sme sa triedy tretích ročníkov Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši, zúčastnili prednášky o obchodovaní s ľuďmi, ktorú nám prednášala pani policajtka, JUDr. Anna Poljaková, z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši.

Dozvedeli sme sa, že obchodovanie s ľuďmi je trestný čin, pri ktorom sa človek stáva obeťou dobrovoľného alebo nedobrovoľného presunu na iné miesto, kde je zneužívaný na rôzne druhy vykorisťovania s cieľom ekonomického zisku. Počet obetí trestného činu  obchodovania s ľuďmi sa nedá presne určiť, no v odhadoch ide o viac ako 10 000 ľudí ročne len v Európe. Obete obchodovania s ľuďmi sú najčastejšie zneužívané na sexuálne vykorisťovanie, nútenú prácu, odoberanie orgánov, žobranie a nelegálne sobáše. Takouto obeťou sa môže stať každý z nás, preto je potrebné, aby sme si pred odchodom do zahraničia alebo nástupom do zamestnania preverili agentúru/osobu, ktorá prácu ponúka, mali platný doklad (cestovný pas, občiansky preukaz, víza) a podpisovali len takú pracovnú zmluvu, ktorej rozumieme. O svojom odchode do zahraničia vždy informujeme svojich blízkych a necháme im presnú adresu a kontakt na zamestnávateľa/firmu, do ktorej odchádzame pracovať.

Ak máte akékoľvek pochybnosti pred odchodom do zahraničia, alebo ste sa vrátili so zlou skúsenosťou neváhajte kontaktovať:

NÁRODNÚ LINKU POMOCI OBETIAM OBCHODOVANIA S ĽUĎMI

na tel. čísle:

Klaudia Kytasová, III.ZuA

• Odovzdávanie diplomov SOČ

• V školskom roku 2020/2021 sa všetky kolá Stredoškolskej odbornej činnosti uskutočnili z dôvodov pandemickej situácie len online. Z tohto dôvodu nebolo možné vyhodnotiť a odovzdať diplomy našim úspešným riešiteľkám prezenčne, po ukončení každého súťažného kola. Nakoľko sa pandemická situácia mierne zlepšila, rozhodli sme sa odovzdať diplomy a ceny našim šikovným žiačkam osobne, i keď bez prítomnosti ostatných žiakov, aby boli dodržané všetky protipandemické nariadenia. Diplomy odovzdala pani riaditeľka týmto úspešným žiačkam:

Martina Michálková, I.PS  3. miesto v školskom kole

Viktória Cevárová a Veronika Mliečková, II.PS – 3. miesto v okresnom kole

Lívia Velčovská a Terézia Buzáková, II.ZuA –  3. miesto v okresnom kole

Natália Bartošová, Kristína Vrtěnová, Nina Skaličanová, III.Z 3. miesto v okresnom kole

Katarína Fiačanová, Monika Sýkorová, II.PS – 3. miesto v krajskom kole

Úspešným riešiteľkám ešte raz gratulujeme a prajeme veľa chuti do ďalšej práce.

Metodik SOČ: PhDr. Silvia Fričová

• Vyhodnotenie súťaže „Jarná výzdoba tried“

• Žiacka školská rada pri SZŠ vyhlásila jarnú súťaž, ktorá trvala od 7. 4. 2021 do 28. 4. 2021. Bola určená pre žiakov prvých a druhých ročníkov. Niektoré triedy boli vyzdobené veľmi pekne, iné tomu nevenovali veľa času a pozornosti.

Hodnotiaca komisia mala zástupcov z radov učiteľov i žiakov. Zodpovedne navštívila všetky prvácke i druhácke triedy a vybrala víťaznú triedu. Stala sa ňou trieda II. ZuA.

Žiaci z II.ZuA získali za najkrajšiu jarnú výzdobu diplom a sladkú odmenu v podobe „fajnučkej“ torty.

Víťaznej triede srdečne blahoželáme. Veríme, že si naše nové školské priestory budeme vážiť a skrášľovať i naďalej.

Vaša ŽŠR

• Hviezdoslavov Kubín 2021

• Dňa 28. 4. 2021, aj v čase pandémie, sa v priestoroch zrekonštruovanej školy uskutočnil už 67. ročník celoslovenskej postupovej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy.

Súťaže sa zúčastnilo 11 recitátorov z prvého a druhého ročníka. Porota mala veľmi náročnú úlohu, pretože sa školského kola zúčastnili len tí najšikovnejší. Školské kolo súťaže moderovala žiačka II.PS triedy – Lucia Blažeková.

Víťaz školského kola postúpil do okresného kola, ktoré sa uskutoční dištančnou formou. Úlohou víťaza je vytvoriť videozáznam svojho prednesu a poslať ho do 10. mája.

Výsledky školského kola:

1. miesto – Lenka Banášová