• Európsky deň jazykov

• Európsky deň jazykov sa každoročne oslavuje 26. septembra od roku 2001. Na oslavu jazykovej rozmanitosti v Európe sa pri tejto príležitosti organizujú rôzne aktivity, prednášky a súťaže. Tento rok sú to napríklad takéto aktivity: „Viacjazyčná výzva jazykolamov“, „Veľká viacjazyčná kniha vtipov (alebo Rozosmej ma!)“ alebo súťaž „Tričko európskeho dňa jazykov“, kde majú študenti za úlohu navrhnúť vlastné logo trička EDJ a zaslať ho do súťaže. V prípade úspechu sa daný návrh stane oficiálnym logom Európskeho dňa jazykov pre rok 2023. Milí žiaci, môžete tak urobiť do 31. decembra 2022.

Dňa 29. septembra 2022 sa naša škola zúčastnila vzdelávacieho podujatia Európsky deň jazykov online, organizovaného Národným inštitútom vzdelávania a mládeže v spolupráci s kultúrnymi inštitúciami na Slovensku. V rámci tohto dňa si žiaci I. PSA a II. PSA pozreli na hodinách slovenského jazyka a literatúry naživo streamovanú prezentáciu: Slovenský posunkový jazyk - cesta k porozumeniu nepočujúcim. Počas zaujímavej prezentácie sa študenti  dozvedeli, čo je to slovenský posunkový jazyk, kto ho používa, ako správne komunikovať s nepočujúcim. Na záver nasledoval krátky a úsmevný rýchlokurz, počas ktorého sa žiaci naučili niekoľko základných posunkov pri zoznamovaní.  Najviac ich zaujala zásada, že pri komunikácii s nepočujúcimi je dôležité, aby ste sa usmievali. Venujte, prosím, úsmev všetkým ľuďom a nepočujúcim zvlášť.

Mgr. Veronika Bobulová a Mgr. Lenka Kulcsárová