• Mladý záchranár v akcii

Mladý záchranár v akcii

Cieľ projektu: Skvalitniť vyučovací proces na SOŠ zdravotníckej v Liptovskom Mikuláši prostredníctvom modernizácie učebných pomôcok a prostredníctvom zaškolenia interných expertov v oblasti prvej pomoci

Projekt sa uskutoční vďaka podpore Karpatskej nadácie z Fondu Ludvíka Gazdaricu

Výška grantu: 16.595,- EUR

Doba trvania projektu: od 1.06. - 31.12.2009

Do  projektu budú zapojení študenti zdravotníckej školy a študenti stredných škôl v Liptovskom Mikuláši.

Fotodokumentácia tu.

Pamätná tabuľa:pamatna_tabula.doc.

Článok v časopise:

Viete, čo je nové? Mladí záchranári idú do akcie... smiley

Možno si niektorí z vás kladú otázky: „Odkiaľ sa v odborných učebniach nabrali tie veľké plazmové televízory?“ alebo „Fíííha, v učebni prvej pomoci sú nové resuscitačné modely. Odkiaľ na to tá škola berie v dnešnej dobe peniaze?“

Milí naši žiaci. Odpoveď je jednoduchá. Alebo zložitá? Posúďte sami. Ešte v priebehu minulého školského roka sme sa rozhodli zareagovať na výzvu Karpatskej nadácie a vypracovali projektový zámer, ktorý sa zapáčil istému pánovi. Zrejme sa tu naskytá ďalšia vaša otázka: „Kto je ten pán?“ Poďme si to vysvetliť pekne poporiadku.

Ludvík Gazdarica je synom slovenských vysťahovalcov, ktorí začiatkom 20. storočia odišli do Kanady. Aj v novom domove si rodičia Gazdaricovci zachovali lásku a silné puto k rodnému Slovensku. O svoje spomienky sa delili so svojimi synmi – Stevom, Cyrilom a Ludvíkom, v ktorých takto vzbudili túžbu poznať rodnú krajinu svojich rodičov a pomáhať jej. Aj v mene pamiatky na rodičov sa rozhodli bratia Gazdaricovci v spolupráci s Karpatskou nadáciou vytvoriť fondy na finančnú podporu škôl a študentov zo Slovenska.

Jedným z nich je Fond Ludvíka Gazdaricu, ktorý bol vytvorený na pamiatku jeho rodičov, Márie a Štefana Gazdaricovcov. Cieľom Fondu Ludvíka Gazdaricu je   podporovať zvyšovanie kvality vzdelávania prostredníctvom stredných odborných škôl hlavne v regióne Liptova a pod Tatrami, odkiaľ rodina pochádza. A práve pánovi Ludvíkovi Gazdaricovi sa náš projekt „zapáčil“ a rozhodol sa ho podporiť. Takto teda vznikol projekt „Mladý záchranár v akcii“.

A dostali sme sa k podstate veci. O čom je vlastne celý projekt? Spomedzi žiakov našej školy v tomto období školíme tzv. žiackych inštruktorov, ktorí budú následne (v mesiaci november) školiť zástupcov žiakov ostatných stredných škôl mesta Liptovský Mikuláš v poskytovania prvej pomoci. Žiackymi inštruktormi sú žiaci IV. Z triedy, keďže majú v oblasti poskytovania prvej pomoci najviac vedomostí (teda, dúfame smiley). Okrem štvrtákov sú členmi projektového tímu: Bc. Eva Piovarčiová a PhDr. Jana Racková, ktoré plnia funkciu interných expertov prvej pomoci. Koordinátorkou projektu je Mgr. Ivana Bartánusová.

Celé naše „projektové snaženie“ vyvrcholí v decembri záverečnou súťažou prvej pomoci družstiev jednotlivých stredných škôl, na ktorú vás všetkých v mene celého projektového tímu pozývame smiley.

A ešte pár slov na záver. Vďaka Fondu Ludvíka Gazdaricu, spravovaného Karpatskou nadáciou, sme získali finančný grant vo výške 16 595 eur. Financie budú využité nielen na realizáciu kurzu prvej pomoci pre zástupcov žiakov stredných škôl mesta Liptovský Mikuláš, ale i na modernizáciu učebných pomôcok, čo umožní skvalitniť vyučovací proces na našej škole. Svoju vďaku vyjadríme pánovi Gazdaricovi prostredníctvom pamätnej tabule, ktorá sa čoskoro objaví v priestoroch našej školy smileysmileysmiley.

Žiacki inštruktori:

I. skupina - žiacki inštruktori:

- Gabriela Gaňová

- Kamila Kenderová

- Marta Šimaľová

- Zlatica Čonková

- Dominika Hricová

Témy výučby:

všeobecné zásady poskytovania prvej pomoci

- kardiopulmonálna resuscitácia

- bezvedomie, stabilizovaná poloha, kolaps

II. skupina - žiacki inštruktori: