• Zúbková hliadka v akcii

• Zúbková hliadka v akcii

Projekt schválený v rámci grantového programu  Zdravie a bezpečnosť v školách 2012

Cieľová skupina: Deti predškolského veku navštevujúce 2 materské školy v meste Liptovský Mikuláš – cca 50 detí podľa aktuálneho počtu v triedach predškolákov v šk. roku 2012/2013

Cieľ projektu:

Zlepšiť stav dentálnej hygieny u detí predškolského veku a tým predchádzať ochoreniam parodontu.

Špecifické ciele:

1.   zvýšiť úroveň zdravotného uvedomenia detí v oblasti dentálneho zdravia

2.   podporiť záujem detí o zdravú výživu

3.   prebudiť záujem detí o aktívne vykonávanie dentálnej hygieny

4.   zlepšovať zručnosti detí v aktívnom vykonávaní dentálnej hygieny

Pridanou hodnotou projektu budú pre žiakov našej školy nasledovné benefity:

- získajú vedomosti a zručnosti v najnovších trendoch v oblasti dentálnej hygieny

- zlepšia svoje komunikačné a prezentačné zručnosti

- naučia sa pracovať v tíme

- osvoja si prácu s deťmi pri rešpektovaní individuality každého dieťaťa

Charakteristika projektu:

V rámci projektu plánujeme z radov žiakov našej školy vyškoliť tzv. „zúbkovú hliadku“, ktorej členovia pod odborným vedením pedagógov vypracujú a zrealizujú edukačný program zameraný na podporu a ochranu dentálneho zdravia predškolákov. Hravou formou sa zameriame na osvojenie správnej techniky vykonávania dentálnej hygieny a oboznámenie sa so  zásadami správnej výživy.

V edukačnom programe sme si vytýčili nasledovné aktivity:

·              pre potreby projektu vyškoliť tzv. „zúbkovú hliadku“, ktorú budú tvoriť žiaci 2. ročníka št. odboru zdravotnícky asistent - hlavnou postavou bude „Zúbková víla“, ktorá bude spolupracovať so „zúbkovými pomocníkmi“

·              „zúbková hliadka“ pod odborným vedením pedagógov vypracuje edukačný program rozdelený do 3 tematických okruhov. Edukačný program bude realizovaný počas troch návštev v 2 triedach predškolákov nasledovne:

1.   návšteva: priblížiť deťom problematiku významu starostlivosti o chrup a nácvik správnej

techniky pri vykonávaní dentálnej hygieny

2.   návšteva: osvojenie si zásad správnej výživy veku primeranou formou

3.  návšteva: záverečné zhodnotenie teoretických vedomostí a

praktických zručností

Časový harmonogram realizácie projektu:

Všetky uvedené aktivity budú realizovať žiaci 2. ročníka študijného odboru zdravotnícky asistent pod vedením 2 pedagógov v rámci vyučovacieho predmetu psychológia, pedagogika a profesijná komunikácia. Projektové aktivity budú realizované v mesiacoch september až december 2012.

Plnenie jednotlivých aktivít projektu bude priebežne uverejňované na informačnej tabuli v priestoroch školy.

Zodpovedná: Mgr. Ivana Bartánusová                Realizácia projektu: Mgr. Ivana Bestvinová

Mgr. Renata Bačkorová