• Dopoludnie o zdravej výžive na SZŠ

• Dopoludnie o zdravej výžive na SZŠ v Liptovskom  Mikuláši

Projekt schválený v rámci grantového programu Humanizácia výchovy a vzdelávania.

Cieľová skupina:          žiaci 3. ročníka Strednej zdravotníckej školy

Hlavný cieľ projektu:   Cieľom projektu je dosiahnuť prostredníctvom vzdelávacích aktivít pozitívny vzťah k zdravej - racionálnej výžive a tým aj k vlastnému zdraviu.

Špecifické ciele projektu:

1. Vypracovať Dotazník o životospráve

2. Realizovať Dotazník o životospráve  medzi žiakmi  našej školy

3. Vyhodnotiť  Dotazník o životospráve

4. Vytvoriť poster o dosiahnutých výsledkoch z Dotazníka o životospráve

5. Vytvoriť baner o racionálnej výžive v areáli školy

6. Zrealizovať  ponuku zdravých ,chutných a nenáročných pokrmov na raňajky, desiatu, olovrant

7. Uskutočniť “ Dopoludnie o racionálnej výžive“ pre žiakov a pracovníkov školy

Charakteristika projektu:

Nakoľko žiaci už získali základné vedomosti o nutričných hodnotách v potravinách na hodinách chémie, projektom chceme docieliť, aby získané vedomosti spájali do kontextu o  racionálnom stravovaní.

Tvorba dotazníka preukáže  správne využívanie nadobudnutých   vedomostí o výžive a stravovaní. Umožní  im aj uplatniť obsahové, logické a psychologické zásady zostavovania súboru  otázok, pomocou ktorého získajú vyjadrenia respondentov- žiakov SZŠ k problémom životosprávy.

Vyhodnotením dotazníka o životospráve sa sami žiaci presvedčia aké sú stravovacie návyky ich  spolužiakov. Spracovaním odpovedí na otázky v dotazníku, získajú aj grafický prehľad o správnosti resp. nesprávnosti  návykov žiakov  našej školy k prijímanej strave.

Takto získané poznatky žiaci zaznamenajú na poster a využijúc svoje estetické cítenie a kreativitu pripravia podklady na vyhotovenie banera o zdravej výžive. Aby baner mohol slúžiť aj ďalším ročníkom, dáme si ho profesionálne vyhotoviť.

Našim projektom chceme ukázať mladým ľuďom čo v sebe skrýva zdravá výživa.  Aby si uvedomili slávny výrok La  Rochefoucaulda  „Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie!“

Najlepšou školou života je učenie sa na praktických úlohách – ich priama realizácia. Preto chceme spolu so žiakmi pripraviť recepty s racionálnymi jedlami, ktoré sú vhodné na raňajky, desiatu či olovrant. Ich príprava nebude náročná, a okrem   správnej nutričnej  hodnoty budú aj lahodiť oku a chuťovým pohárikom.

Projektom sledujeme aj to, že čo si žiaci sami prakticky vyskúšajú, lepšie si to zapamätajú a ľahšie zrealizujú aj v bežnom živote. A nakoniec aj ich prezentácia pred verejnosťou školy im dodá zvýšené sebavedomie v komunikácii. Realizáciou projektu sa využijú medzipredmetové vzťahy – chémia, biológia, fyziológia, slovenský jazyk, psychológia , matematika a v neposlednom rade aj estetika.

۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩

Aktivita č. 1, č. 2:

Vypracovanie a Realizácia dotazníka o životospráve medzi žiakmi školy

p. č.

Členovia pracovnej skupiny

Aktivita

Trieda

Dátum, čas/predmet

1.

Z. Kasprzyková, N. Kovalčíková, S. Makovická

Konečná forma dotazníka  do tlačenej podoby

do 27.3.2011

30.3.,              10.00hod/CHE

۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩

Krátka správa za aktivitu č.1 a pokyny k realizácii aktivity č.2

23.3.2011 na základe dodaných podkladov od žiakov cieľovej skupiny, bol na hodine CHE vytvorený v hrubých rysoch Dotazník o životospráve.

Dotaznik-vyziva.doc do printovej podoby spracuje pracovná skupina č.1.

Po korekciách koordinátorkou, boli ostatné pracovné skupiny – viď tab. hore, realizovať Dotazník medzi žiakmi školy.

Každá pracovná skupina do pondelka – 28. 3. 2011 zaslala osnovu koordinátorke, ako predstaví Projekt a s ním realizáciu Dotazníka pred pridelenou triedou. Vstupy žiakov cieľovej skupiny boli zaznamenané kamerou.

Vypĺňanie Dotazníka žiakmi školy boli fotograficky zaznamenané.

VYHODNOTENIE dotazníka o životospráve a tvorba postera

Správa k aktivite č.3

Žiaci z pracovných skupín 2. – 7. spracovali čiastkové výsledky z Dotazníka o životospráve za jednotlivé triedy a odovzdali ich pracovnej skupine č. 1, ktorá ich komplexne vyhodnotila Slov._vyhod._dotaz..doc a graficky spracovala Grafy_s_dotaznikom_1_.doc.

K 13. 4. bol vytvorený poster o získaných výsledkoch z Dotazníka.

Poster je vystavený v priestoroch školy.

Všetkým žiakom  cieľovej skupiny III. Z triedy ďakujem za odvedenú prácu na aktivite č. 3.

koordinátor: Ing. S. Blcháčová