• Kurz pohybových aktivít som zameraním na letné športy

• Dátum konania: 7.9.2020

Miesto konania: Háj Nicovô

Ráno o 8.00 bol zraz pred školou všetkých tried druhého ročníka. Žiaci boli na mieste poučení o bezpečnostných opatreniach ohľadom dodržiavania odstupu a nosenia rúšok a o časovom harmonograme kurzu.

8.20 – 9.30hod prebiehal presun žiakov po ulici Podtatranského okolo hasičského záchranného zboru na poľnú cestu Pod Stráňami a po asfaltovej ceste smerom na Háj.

9.30-9.50hod mali žiaci prestávku na občerstvenie a oddych

O 10.00hod prebiehali aktivity v skupinkách – volejbal, bedminton a nohejbal, jedno stanovisko bolo určené na súťaž v hode granátom na presnosť, ktorej sa zúčastnil každý žiak triedy. Súčet bodov za úspešné trafenie granátu do vymedzeného priestoru sa rozdelil medzi počet žiakov v triede a na základe priemeru bolo určené poradie tried.

Druhá hodnotená disciplína bola preťahovanie sa lanom, v ktorej sa preťahovali skupiny štyroch dievčat z každej triedy medzi sebou.

Víťazom v hode granátom sa stala trieda II.M s priemerom 1,2 b/žiak, na druhom mieste II.ZuA s priemerom 1,08b/žiak a na treťom II.PS s priemerom 0,95b/žiaka.

V preťahovaní sa lanom zvíťazili žiačky z II.PS, na druhom mieste sa umiestnili II.M a na treťom II.ZuA.

11.45-13.00hod prebiehal návrat žiakov po rovnakej trase späť do mesta.

Počas kurzu nedošlo k zraneniam, žiaci boli opakovane napomínaný k dodržiavaniu bezpečnej vzdialenosti a používaniu rúška pri rozhovoroch v malých skupinkách.

Vedúci kurzu: Mgr. Peter Žakarovský

• Týždeň bezpečnosti na železnici

• Vážený pedagogický zbor, milí študenti!

V dňoch 7. až 14. septembra 2020 prebieha na celom Slovensku policajná akcia „Týždeň bezpečnosti na železnici“, ktorej cieľom je ochrana  života, zdravia a majetku v obvode železníc.

Keďže mnohí z Vás cestujú denne týmto dopravným prostriedkom, rozhodli sme sa Vás osloviť a pripomenúť Vám, že veľa nešťastí sa stáva nielen v cestnej, ale aj v železničnej doprave, pričom najčastejšími príčinami železničných nešťastí, nie sú technické príčiny, ale ľudská neopatrnosť, ľahkomyseľné správanie a nedodržiavanie stanovených pravidiel.

Okrem vodičov motorových vozidiel patria medzi zranených často aj deti a mládež. Častými príčinami nehôd je neoprávnený pohyb v blízkosti trate alebo v koľajisku, nerešpektovanie výstražných znamení na priecestiach a neopatrnosť pri samotnom cestovaní.

Preto nezabúdajte:

1. Cez železničnú trať vždy prechádzajte iba na vyhradených miestach a veľmi opatrne!
            2. Vždy pozorne sledujte svetelnú signalizáciu a rešpektujte spustené závory!
            3. Poškodzovanie železničných staníc, vlakových súprav, signalizačných zariadení a ramien závor je trestné!
            4. Ak zmeškáte vlak, pôjde ďalší! Nikdy nenaskakujte na rozbiehajúci sa vlak!
            5. Nikdy nevyskakujte z idúceho vlaku!
            6. Nikdy sa nepohybujte medzi vagónmi a pod vagónmi!
            7. Vysoké napätie je „neviditeľný zabijak“! Preto vyliezať na vagóny je prísne zakázané a životu nebezpečné!
            8. Z okien sa nevykláňajte a nikdy nič nevyhadzujte!

9) Záchrannú brzdu môžete použiť iba v prípade nebezpečenstva!

10) Vaše správanie v obvode železníc sledujú aj príslušníci železničnej polície, preto rešpektujte ich dobre mienené rady a pokyny, vyhnete sa tak situáciám, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy Vám aj iným!

Každé železničné priecestie je označené 4-miestnym jedinečným identifikačným číslom. ktoré sa nachádza na zadnej strane výstražného kríža, resp. semafora. Cieľom využívania týchto čísel je presná identifikácia priecestí pri nehodách a iných život, zdravie alebo majetok ohrozujúcich udalostiach, ktoré sa na nich stávajú. V prípade nehody, poruchy či  mimoriadnej situácie na priecestí je samozrejme potrebné urýchlene kontaktovať tiesňovú linku 112 alebo 158, oznámiť čo sa stalo a zároveň uviesť aj toto jedinečné identifikačné číslo.

Policajný zbor Slovenskej republiky Vám želá veľa šťastných kilometrov

a vždy bezpečný návrat domov!