• ARCHÍV - Celoškolská spoločenská akcia 2011

        • Zdravo, tvorivo a kultúrne v SZŠ v Liptovskom Mikuláši

           

          Deň 31. máj 2011 bol v SZŠ v Liptovskom Mikuláši iný ako bežné pracovné dni.

          Uskutočnila sa celoškolská akcia, ktorá bola zameraná na prezentácie projektov z grantov ŽSK, aktivity školskej organizácie SČK a tento zaujímavý deň vyvrcholil slávnostným aktom odovzdávania maturitných vysvedčení v Galérii P. M. Buhúňa.

          Na začiatku sa predstavili tanečníci z 2. ročíka s tanečnými kreáciami ZUMBY, ktoré si nacvičili na školskom tanečnom krúžku. Úvodné slovo patrilo Ing. Silvii Blcháčovej, koordinátorke školských projektov. Po jej príhovore nasledovali prezentácie žiakov.

          Žiaci 3. ročníka odboru zdravotnícky asistent - Zuzana Kasprzykova a Jakub Srnka - predstavili projekt: Dopoludnie o zdravej výžive v SZŠ v Liptovskom Mikuláši, z grantového programu odboru školstva a športu ŽSK – Humanizácia výchovy a vzdelávania. Tento projekt bol  súčasťou predmetu  Chémia vo výžive pre 3. ročník odboru zdravotnícky asistent a jej autorkou bola Ing. Silvia Blcháčová. Cieľom bolo dosiahnuť prostredníctvom vzdelávacích aktivít pozitívny vzťah k zdravej – racionálnej výžive a celkovo k vlastnému zdraviu. Všetky aktivity sa zrealizovali v rámci naplánovaného časového harmonogramu.V rámci prezentácie žiaci poukázali aj na niektoré zaujímavé odpovede z dotazníka o životospráve. Napríklad na otázku: „Vynechávate raňajky alebo si ich doprajete každé ráno?“ boli odpovede všetkých žiakov školy nasledovné -  tretina raňajkuje pravidelne, tretina 3 - 4x do týždňa a tretina 1 - 2x do týždňa. Na otázku, či zaraďujú do svojho jedálnička mlieko a mliečne výrobky, 34 % respondentov odpovedalo každý deň, 47 % sporadicky a málokedy 11 %. Najviac prekvapili odpovede na 17. otázku, v ktorej sme sa  respondentov pýtali, ktorý druh mäsa konzumujú najmenej. 60,52 % konzumuje najmenej jahňacie mäso a divinu, 14,91 % konzumuje najmenej ryby, 7,01 % konzumuje najmenej hovädzie mäso, 4,38 % konzumuje najmenej bravčové mäso, 0,87  % konzumuje najmenej kuracie alebo morčacie mäso a 14,03 % žiakov nekonzumuje mäso vôbec.  Na záver žiaci zhodnotili prínos projektu pre ich kvalitu života a tu sú slová niektorých ich spolužiakov:Pretože je to niečo nové, niečo, čo v našej škole ešte nebolo. Konečne máme možnosť vyskúšať si v praxi to, čo nám hovorili na hodinách.“ „Dozvedela som sa veľa nových informácií o zdravej výžive, ako predísť chorobám zo zlej a nezdravej výživy.“ „Bolo to zaujímavé, veľa som sa naučila. Naučila som sa aj zdravo žiť. Konečne!“

          Ďalší projekt s názvom „Šťastie je ukryté v radosti z tvorenia“, ktorý bol podobne ako prvý spolufinancovaný ŽSK, odprezentovali  žiačky 2. ročníka odboru masér – Veronika Gemzová a Adriana Sviteková. Zúčastňovali sa ho 15 – 18-roční žiaci vo voľnom čase pod vedením MUDr. Márie Plávkovej. Projekt bol realizovaný formou 5 workshopov – tvorivých dielní v ateliéri. Stretnutia prebiehali v období mesiacov marec, apríl a máj 2011, každé stretnutie trvalo v rozpätí 2 - 2,5 hod pod vedením odborného vedúceho. Priemerná účasť bola 13 študentov. Cieľ projektu, kterým bolo rozvojom tvorivosti, obrazového učenia  a pozitívnych intra- a interpersonálnych aspektov osobnosti žiakov prispieť k zaujímavému a podnetnému tráveniu voľného času, k osvojeniu si nových schopností, k rozvoju osobnosti žiaka a jeho sebavedomia, a tak v konečnom dôsledku prispieť aj k redukcii tendencie k drogovému správaniu, bol splnený.

          Po prezentáciách sa žiaci presunuli do tried, v ktorých prebiehali ochutnávky zdravých jedál, tvorivé dielne a projekt školskej organizácie SČK, pod vedením PhDr. Heleny Strakovej.

          A to bola naozaj čerešnička na torte. Tretiaci z odboru zdravotnícky asistent predstavili všetkým účastníkom jedlá zdravej výživy, vhodné ako desiata, olovrant, prípadne zdravé raňajky. Všetci zúčastnení - žiaci, učitelia, nepedagogickí pracovníci, ale aj hostia, medzi  ktorými boli aj riaditelia SŠ – RNDr. Veronika Michaleje z Gymnázia v Liptovskom Hrádku a Mgr. Ivan Sopoliga zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb,  mohli degustovať 7 rozličných pokrmov zdravej kuchyne – mix ovocných štiav z čerstvého ovocia, ovocné mliečne kokteily, nátierky zo zeleniny a strukovín, šalát z tuniaka a pre maškrtné jazýčky bol pripravený ovocný šalát a ovocná bomba. Tá všetkým mimoriadne chutila – nielen dobre vyzerala, ale bola aj zdravá.

           

          Ak by ste si ju chceli doma urobiť, ponúkame vám recept

          Potrebujete:30 dag sušených namočených sliviek alebo marhúľ, 30 dag nastrúhaných jabĺk, 1 balíček namočených hrozienok, 10 dag posekaných orechov, 5 dag mletého maku, trochu škorice, šťavu z citróna, 1 balíček sekaných mandlí, 10 dag medu, 5 dag strúhaného kokosu, 5 dag džemu..

          Postup:sušené ovocie namočíme na 5 hodín do vody, potom pokrájame na menšie kúsky alebo pomelieme na mäsovom mlynčeku , pridáme nastrúhané jablká, hrozienka, posekané orechy a ostatné ingrediencie, premiešame, kokosom vysypeme formu a dáme do nej zmes. Necháme (najlepšie na noc alebo na niekoľko hodín) vychladnúť v chladničke. Pred podávaním ešte trochu posypeme kokosom na ozdobu. Krájame na kocky.

           

          Všetky prezentačné stoly si žiaci kreatívne vyzdobili, nechýbali recepty ponúkaných jedál a erudovane odpovedali na otázky návštevníkov z oblasti výživy a stravovania. Priestory zdobili balóniky s motívmi ovocia a zeleniny, pri vstupe každého upútal baner o zdravej výžive a atmosféru dopĺňala reprodukovaná hudba moderného štýlu.

             V ďalšej triede bola tvorivá dielňa. Účastníci sa mohli priamo zapojiť do činnosti a pod vedením lektorky pani Dzúrovej  vyčariť jedinečný odevný doplnok. Maľovalo sa na hodváb.Žiaci mohli zapojiť svoju fantáziu, vyskúšať si tvorivosť, šikovnosť a hru s farbami. „Z obyčajnej bielej šatky, ktorú  sme si pokrčili alebo zviazali, po nanesení farieb a vysušení vznikli krásne pestrofarebné vzory a ornamenty, aké sme ani nečakali. Tešili sme sa aj z toho, že je to naše dielo,“ povedali žiačky 2. ročníka Martina Rakučiaková a Veronika Gemzová.

             Školská organizácia SČK tematicky zamerala svoj projekt tiež na zdravé potraviny a poukázala prostredníctvom letáčikov na učinky potravín na ľudské zdravie. Tiež sa orientovala formou súťažnej hry na prezentáciu civilizačných ochorení,  ako napríklad obezita, infarkt myokardu, alkoholizmus…

             Záver už patril spoločenskému aktu - slávnostnému  odovzdávaniu maturitných vysvedčení v Galérii P. M. Bohúňa. Bol umocnený vystavenými dielami slovenského maliara Martina Benku. Absolventom sa prihovorila  RŠ  PhDr. Janka Profantová slovami, ktoré sprevádzali celý život nášho maliara, grafika a ilustrátora M. Benku: „Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je: medzi ľuďmi, v živote." Tak pripomenula aktuálnosť tohto motta aj v dnešnej dobe. Atmosféru spríjemnil folklórny tanec z dielne tanečného krúžku a hra na akordeón v prevedení žiačky 1. ročníka Barbory Zollerovej. Absolventom prišli zablahoželať aj primátor mesta MUDr. Alexander Slafkovský, predseda celoškolského výboru OZ pri SZŠ Peter Petro a predsedkyňa školskej maturitnej komisie Mgr. Mária Šimonová.

             Vďaka patrí všetkým zainteresovaným, lebo 31. mája 2011 bola škola na podnety, zábavu a kultúru bohatšia ako po iné školské dni.

           

                                                                                                                       Zuzana Kasprzyková, žiačka III. Z, SZŠ LM

             

    • Kontakty

      • Stredná zdravotnícka škola Liptovský Mikuláš
      • +421 (0) 445522497
      • Vrbická 632 031 01 Liptovský Mikuláš Slovakia
      • 00607037
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje